Staphylea (Ağızlıkçalısı)

Özet

Staphylea (Ağızlıkçalısı) küme halindeki çiçekleri ve çarpıcı meyveleri nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilen bitkileri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Crossosomatales

Ağızlıkçalısı takımı

Staphyleaceae

Ağızlıkçalısıgiller

Tanımı

Staphylea (Ağızlıkçalısı) genellikle 2 ila 5 metre büyüyebilen çalı ya da ağaçlardan oluşan bir cinstir. Gövde 1 ila 10 adettir. Yapraklar dökülücü, almaşlı ya da karşılıklı dizilişli, kulakçıklı, üç yaprakçıklı ya da teleksidir. Sitipül şeritsi ve kağıtsıdır. Terminal yaprakçık uzun saplı iken yanal yaprakçıklar kısa saplı ya da sapsızdır. Yaprakçıklar yumurtamsı ila eliptik ya da ters yumurtamsı, tabanı eğik, yuvarlak ya da kamamsı, ucu sipsivri ila sivri çıkıntılı ve çıplak ya da cılız tüylüdür. Tirsus 5 ila 15 adet çiçekli, saplı ve bırahtelidir.

Çiçek sapı tabanda iki adet ikincil bırahtelidir. Çiçekler yapraklardan önce ya da birlikte açar, çansı ya da silindirik çansı, genellikle erselik ve çok simetrilidir. Çanak yapraklar beyaz ya da soluk yeşilimsi pembe ila soluk pembe renkli, taç yaprak benzeri ve taç yapraklarla aynı uzunlukta ya da daha kısadır. Taç yapraklar beyaz ila pembe renklidir. Ercik aşkın ve taç yapraklarla aynı uzunlukta ya da daha uzundur. Tepecik üç lobludur. Kapsül kahverengimsi, elipsoit ya da ters yumurtamsı, üç köşeli ve kağıtsıdır. Tohum açık kahverengi ve küreseldir. Cins kuzey yarımküreye özgüdür. Bitki gülünçlüğü simgeler. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca üzüm salkımı anlamına gelir. Antik Yunanca tam adı staphylodendrondur ve kümeleri olan ağaç anlamına gelir. Her durumda çiçek kurulunun salkım biçiminde olmasına işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler

Staphylea (Ağızlıkçalısı)

Staphylea pinnata

Ağızlıkçalısı