İçeriğe geç

Silene vulgaris (Gıvışgan)

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Nakıl › Gıvışgan

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

80 cm büyüyebilir. Çok sayıda gövde görülür, bunlar dik ya da yükselici biçimde ve tüysüzdür. Taç çok simetrili, beyaz renkli, 2 cm genişliğindedir. Taç yaprak sayısı beştir ve bunlar genellikle derince 2 lobludur. Çanak kaynaşık, oval, 5 loblu, ağ damarlı ve tüysüzdür. 10 adet ercik vardır. Boyuncuk sayısı üçtür. Çiçeklenme 20 ila 50 arası çiçekten oluşur. Çiçekler baş aşağı durumdadır. Yapraklar karşılıklı dizilişli, taban yaprakları saplı, gövde yaprakları sapsızdır. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Çayırlar, yamaç ve çalılıklarda görülür. Kartepe ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Gıvışgan otu (Kuru çiçekler rüzgarda hışırdar), Cıvrıncık, Çığıştak, Gıvırşık, Ecibücü, İbişgıbış, Kıvırşık, Kıvışgan, Kıvışık, Kıvışkan, Kıvrışık, Kıvşıyık ve Tavukyastığı adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç sürgünler ve yapraklar tüketilebilir. Taze yaprakları salatalara eklenir. Olgun yapraklar ise haşlanarak, kızartılarak ya da sarımsakla birlikte omlet yapımında kullanılır. Yaprakları zeytinyağı ile pişirilerek tüketilir. Yaprakları et yemeklerine eklenir. Ayrıca gözlemelerin de içine konulur. Genç sürgünlerin tadı bezelyeye benzer.

Bitkinin suyu oftalminin tedavisinde kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Silene vulgaris (Gıvışgan) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/silene-vulgaris/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et