Site icon Kocaeli Bitkileri

Caryophyllales (Karanfil takımı)

Dianthus corymbosus

Dianthus corymbosus: 03/06/2019; Ballıkayalar; 70 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Caryophyllales (Karanfil takımı) ekonomik değeri yüksek bir dizi türün yanısıra çok sayıda popüler süs bitkisini de barındıran kalabalık bir takımdır.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Tanımı

Caryophyllales (Karanfil takımı) ot, çalı, tırmanıcı ve ağaçlardan oluşan bir takımdır. Karanfil, kaktüs, horozibiği, ıspanak, pazı, deniz börülcesi, begonvil, şekerciboyası, madımak, labada, karabuğday, semizotu, ılgın ve nakıl gibi bitkileri bünyesinde barındırır. Alkali ve kurak bölgelerde baskın bir takımdır. Aizoaceae dünyanın büyük bölümünde görülür ancak merkezi Güney Afrika ile Avustralya’nın ılıman ve çöl bölgeleridir. Keza Portulacaceae de geniş bir dağılımı sahiptir ancak Kuzey Amerika’nın kurak bölgelerinde zengin bir çeşitlilik gösterir. Bu durum Plumbaginaceae için de geçerlidir ve bu ailenin üyeleri de çoğunlukla deniz kıyıları ve diğer tuzlu alanlarda yaygındır.

Takıma bağlı bazı aileler ise çok dar alanlarda endemik olmaları ile dikkat çekmektedir. Takım ayrıca etobur bitki ailelerini de bünyesinde barındırmaktadır. Pancar, ıspanak ve pazı gibi meşhur mutfak bitkilerinin yanısıra kaktüs, karanfil, horoz ibiği ve buz çiçeği gibi hayli popüler süs bitkileri de bu takıma bağlıdır. Takımın tropik kuşaklardaki üyeleri çoğunlukla yaprak dökmeyen ağaç, çalı ve tırmanıclardır. Dünyanın tamamında yayılış göstermektedir. [WikiSpecies]

Etimoloji

Takım adını, Dianthus caryophyllus türünden almaktadır.

Kocaeli’ndeki aileler

Aizoaceae

Makasotugiller

Amaranthaceae

Horozibiğigiller

Basellaceae

Asmaıspanağıgiller

Cactaceae

Kaktüsgiller

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Montiaceae

Montiyagiller

Nyctaginaceae

Begonvilgiller

Phytolaccaceae

Şekerciboyasıgiller

Plumbaginaceae

Kardikenigiller

Polygonaceae

Madımakgiller

Portulacaceae

Semizotugiller

Tamaricaceae

Ilgıngiller

Exit mobile version