İçeriğe geç

Rumex conglomeratus (Çayır labadası)

Çayır labadası


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Madımakgiller › Labada › Çayır labadası

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde Avustralya ve Amerika kıtasında da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde dik ve genellikle orta bölümden itibaren dallıdır. Taban yaprakları nispeten küçük, 5 ila 16 cm uzunluğunda, darca dikdörtgensi yumurtamsı, düz, hafifçe yüreksi ya da tabanda kesiktir. Sert dallar genişçe yayılıcıdır ve üzerlerinde sıkı çiçek kümeleri bulunur. Çiçekler gösterişsizdir. Güçlü bir istilacıdır ve rekabet gücü düşük bitkileri kısa sürede baskı altına alabilir.

Gözlem

Çayır, tarla ve dere kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çayır labadası, Labada.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kuzukulağı” anlamına gelir. Muhtemelen Latince emmek anlamına gelen “rumo” kelimesinden türemiştir. Yaprakları emilerek susuzluk giderici olarak kullanılır. Cinsin Türkçe adı olan “labada”nın Theophrastus’un Rumex patientia’yı tanımlamak için kullandığı “lapathos” (λάπαθος) kelimesinden gelmesi muhtemeldir. Tür adı Latince “yığınsı” anlamına gelir. Türün çiçek durumuna işaret eder. Özgün tanımda bu “floribus verticillatis verrucosis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Salata yapımında kullanılır. Yüksek oranda oksalik asit içerir. Yapraklar pişirilerek tüketilir. Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilir. Tohumlar öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Otçul hayvanlara aşırı otlatmaktan kaçınılmalıdır.

Geleneksel tıp

Kök iskorbüt vakalarında kullanılır ve büzücüdür. Demlenerek kan temizleyici olarak dahilen alınır. Yapraklar kaynatılarak bir takım cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Prodromus Designationis Stirpium Gottingensium 52. 1770. Murray

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version