Rorippa (Çakandura)

Özet

Rorippa (Çakandura) genelde sulak alanlar ile gölgeli bölgelerde görülen ve baharatlı bir tada sahip olan bitkilerden oluşan bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Tanımı

Rorippa (Çakandura) kazık köklü ve tek ya da çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Tüysüz ya da basit tüylüdürler. Gövde yatık ila dik ve genellikle çok dallıdır. Yapraklar zarsı, genellikle az teleksi, derin teleksi ila teleksi ve sıklıkla kulaksı tabanlıdır. Çiçek durumu terminal ya da koltuklarda, bırahteli ya da bırahtesiz, neredeyse bileşik salkım halinde, çok sayıda küçük çiçekli olup meyve zamanı silindirik ve gevşektir. Çanak yaprakları yeşilimsi, eliptik ve yayılıcı olup kesecikli değildir. Taç yapraklar sarı ya da beyaz renklidir ve çanak yapraklar aynı uzunlukta ya da onların iki katı uzunluktadır.

Ercik altı adet, iplikçik şeritsi, başçık yumurtamsı ila dikdörtensi, sarı renkli ve küt uçludur. Yumurtalık küresel ila darca silindirik olup çok sayıda tohum taslağı vardır. Meyve küresel ila şeritsidir. Tohum tek ya da iki sıra halinde, çok sayıda, musilajlı değil, sarımsı ila koyu kahverengi, elipsoit ila küresel, kanatsız ve 0,5 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Cins neredeyse dünyanın tamamında yayılış göstermektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Saksonca tere anlamına gelir. İlk defa Alman bitki bilimci Euricius Cordus (1486 – 24 Aralık 1535) tarafından kullanılmıştır.

Kocaeli’ndeki türler

Rorippa thracica

Rorippa thracica

Tüylü düzbağa

Rorippa sylvestris

Rorippa sylvestris

Çakandura

Rorippa amphibia

Rorippa amphibia

Göl çakandura