İçeriğe geç

Ophrys speculum (Ayna salebi)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Arısalebi › Ayna salebi

Nadir bitki, Akdeniz elementiAsgari endişe (LC).

10 ila 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 3 ila 5 arası sayıda, mızraksı ila dikdörtgensidir. Çiçek kurulu yayılıcıdır ve 2 ila 8 arası sayıda çiçek bulundurur. Çanak yapraklar dikdörtgensi yumurtamsı, 7 ila 9 mm uzunluğunda ve yeşilimsi ila kahverengimsi mor renklidir. Taç yapraklar mızraksı ve morumsu kahverengi, kadifemsidir. Taç ve çanak yapraklarda menekşe renkli lekeler izlenir. Dudak yuvarlak ya da darca uzatılmış, 10 ila 16 mm uzunluğunda ve üç lobludur. Çiçek kenarları yoğun biçimde kahverengi ila mor renkli tüylü, ortadasi parlak mavi ve kenarları da sarı renklidir. Güneş altında merkezdeki mor ila mavi renkli bölge oldukça belirgin hale gelir.

Bitki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. İzmit ve Gebze ilçelerinde, 1 ila 5 arası sayıda bireylerden oluşan koloniler gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ayna salebi ve Mavi boncuk adları ile bilinmektedir.

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genellikle Dasyscolia ciliata erkekleri tarafından tozlanırlar. Çiçek görünüm ve renk itibariyle bu arıların dişilerine benzer. Çiçeklerin ortasındaki parlak mavi bölge ise arıların güneş altında uçarken gökyüzünün kanatlarındaki yansımasını andırır. Ayrıca çiçek, dişi arıların kokusunu da taklit eder.

Doğan, Hüseyin (2022). Ophrys speculum (Ayna salebi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/ophrys-speculum/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et