İçeriğe geç

Ophrys speculum (Ayna salebi)

Ayna salebi


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Akdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Arısalebi › Ayna salebi

Dağılımı

Bitki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 3 ila 5 arası sayıda, mızraksı ila dikdörtgensidir. Çiçek kurulu yayılıcıdır ve 2 ila 8 arası sayıda çiçek bulundurur. Çanak yapraklar dikdörtgensi yumurtamsı, 7 ila 9 mm uzunluğunda ve yeşilimsi ila kahverengimsi mor renklidir. Taç yapraklar mızraksı ve morumsu kahverengi, kadifemsidir. Taç ve çanak yapraklarda menekşe renkli lekeler izlenir. Dudak yuvarlak ya da darca uzatılmış, 10 ila 16 mm uzunluğunda ve üç lobludur. Çiçek kenarları yoğun biçimde kahverengi ila mor renkli tüylü, ortadasi parlak mavi ve kenarları da sarı renklidir. Güneş altında merkezdeki mor ila mavi renkli bölge oldukça belirgin hale gelir.

Gözlem

Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. İzmit ve Gebze ilçelerinde, 1 ila 5 arası sayıda bireylerden oluşan koloniler gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ayna salebi, Mavi boncuk.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Yunanca “kaş” anlamına gelir. Çiçeklerin kenarları belirgin biçimde tüylüdür. Diğer görüş ise Roma uygarlığında kadınların kaşlarını karartmak için bu bitkileri kullanmaları ile ilgilidir. Plinius, bitkileri Roma’da kadınların kaşlarını karartmak için kullandıklarını yazar. Tür adı Latince “ayna” anlamına gelir. Çiçeğin merkezindeki parlak mavi bölgeye işaret eder.

Biliyor musunuz?

Genellikle Dasyscolia ciliata erkekleri tarafından tozlanırlar. Çiçek görünüm ve renk itibariyle bu arıların dişilerine benzer. Çiçeklerin ortasındaki parlak mavi bölge ise arıların güneş altında uçarken gökyüzünün kanatlarındaki yansımasını andırır. Ayrıca çiçek, dişi arıların kokusunu da taklit eder.

Fotoğrafları

Literatür

Journal für die Botanik 1799(2): 324. 1800. Link

Bir Yorum Yazın