Myrtus (Mersin)

Tanımı

Çalılardan oluşan bir cinstir. Yapraklar basit, karşılıklı dizilişli, salgılı benekli ve aromatiktir. Çiçekler yaprak koltuklarında tek çıkarlar ve beyaz renklidirler. Meyve üzüm formundadır ve kalıcı çanak dişleri tarafından taçlandırılmıştır. Cins Akdeniz havzasına özgüdür.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Semitik dillerdeki Commiphora myrrha ağacının adı olan mürr kelimesinden türetilmiş olması muhtemeldir.

Tarihi

Venüs’ün (Afrodit) ağacı olarak kabul edilir. Afrodit dünyaya ilk geldiğinde çıplaklığından utanmış ve mahrem yerlerini mersin yaprakları ile örtmüştür. Hristiyanlıkta da Meryem’in ağacı olarak kabul edilir. Hz. Adem’in diktiği ilk ağaç olduğuna inanılır. Rivayete göre Hz. Adem cennetten dünyaya düşerken yanında üç şey getirmiştir ve biri de mersin fidesidir (Diğerleri buğday başağı ve hurma meyvesidir). Aynı şekilde Hz. Nuh’un da tufandan sonra diktiği ilk ağacın bu ağaç olduğuna inanılır. Mersinin dikilen ilk ağaç olma özelliği (örneğin) Yunan ve Roma medeniyetlerinde de mevcuttur. Antik Mısır’da mersin sonsuz yaşam anlamına gelirdi. Hz. Muhammed’in kendisine mersin ikram edilen birinin bu ikramı geri çevirmemesi gerektiğini söylediği rivayet edilir. Bitki aşkı simgeler.

Kocaeli’ndeki türler