Mummenhoffia (Soğandağarcığı)

Özet

Mummenhoffia (Soğandağarcığı) genelde ekili arazilerin civarında görülen ve teşhis için meyve örneklerine gerek duyulan türleri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Tanımı

Mummenhoffia (Soğandağarcığı) tek yıllık bitkilerden oluşan bir cinstir. Taban yaprakları saplı ancak rozet halinde değildir ve kenarları düz ya da dişlidir. Gövde yaprakları sapsız ve kulaksı ya da tabanda ok başlıdır. Çiçek salkımı bıraktesiz olup meyve zamanı uzatılmıştır. Meyve zamanı çiçek sapı yayılıcı ve kalıcıdır. Çanak yapraklar yumurtamsı ya da dikdörtgensi, neredeyse dik ve uzunlukları eşittir. Taç yapraklar beyaz renkli ve kaşıksı olup pençe belirsiz bir biçimde farklılaşmıştır. Ercik altı adet ve içkindir; iplikçik kanatsızdır; başçık sivri çıkıntılı değildir.

Nektar bezeleri iki adet olup yanaldır; yumurtalık başına 6 ya da 10 adet tohum taslağı vardır. Meyve kendi kendine açılmakta olup ters yumurtamsı ve dar perdelidir. Valf omurgalı ve tepede körelmiş minikçe kanatlıdır; perde gelişkindir; boyuncuk 0,5 mm uzunluğundadır; tepecik top başlı ve kenarı düzdür. Tohumlar tek sıra halinde, kanatsız, ağsı ve çukur çukurdur ve bunlar ıslandıklarında musilajlı değildir. Kotiledonlar dökülücüdür. Meyve ve tohumların bu özelliği, yakın olduğu Thlaspi cinsinden ayırt edici özelliğidir. Cins Avrupa’dan Türkiye’ye kadar olan bölgede ve Doğu Afrika’da yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika kıtasında da doğallaşmıştır. [Harita, Türler]

Etimoloji

Cins 12 Kasım 1956 doğumlu Alman bitkibilimci Klaus Mummenhoff‘a adanmıştır. Özellikle Brassicaceae ailesine yaptığı katkıları ile bilinmektedir.

Kocaeli’ndeki türler

Mummenhoffia alliacea

Mummenhoffia alliacea

Soğan dağarcığı