Leonurus (Aslankuyruğu)

Özet

Leonurus (Aslankuyruğu) bir dizi türü tıbbi olarak kullanılan ve bazı türleri de süs bitkisi olarak yetiştirilen bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Lamiaceae

Ballıbabagiller

Tanımı

Leonurus (Aslankuyruğu) basit tüylü tek, iki ya da çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Yapraklar parmaksı loblu ya da bölünmemiş, kenarları kabaca dişli ya da az teleksidir. Taban yaprakları elsi loblu olup genellikle çiçek zamanı kurumuş olurlar. Bırahte saplı, genellikle büyük ve yapraklardan farklıdır. İkincil bırahteler bizsi ya da dikensi ve sert ya da yumuşaktır. Çiçek halkaları dört ila çok sayıda sapsız çiçeklidir. Çanak ters konik ya da tüpsü çansı, beş damarlı, belirgin olmayan biçimde iki dudaklı; üst dudak düz, üç dişli, alt dudak iki dişli ve dişler yayılıcıdır.

Taç beyaz, kırmızımsı ila morumsu, iki dudaklı, tüp aşkın; üst dudak dikdörtgensi, ters yumurtamsı ya da yumurtamsı dairesel, kenarları düz, ülgerli ya da çıplak, alt dudak düz ya da yayılıcı, benekli, üç loblu, lobları dikdörtgensi yumurtamsı ya da orta lob sığ biçimde yüreksi ve yumurtamsı yanal loblardan daha iridir. Ercik dört adet, öndeki çift uzun ve arkadaki çift paraleldir. Boyuncu tepesi iki parçalı ve lobları bizsidir. Fındıkçık sivri biçimde üç köşeli, tabanı kamamsı ve ucu kesiktir. Cins Avrasya’ya özgüdür ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca aslan kuyruğu anlamına gelir. Cinsin genel görünümüne işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler

Leonurus cardiaca

Leonurus cardiaca

Aslankuyruğu