İçeriğe geç

Cynara cardunculus (Enginar)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Enginar › Enginar

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi.

Bazı kaynaklarda Cynara scolymus adı ile geçmektedir. 1.5 metre büyüyebilir. Çiçekler erseliktir. Yapraklar derin loblu, gümüşî, parlak yeşil renkli ve 50 ila 80 cm uzunluğundadır. Bunlarda sap görülmez. Çiçek başları küresel, 7 cm uzunluğunda ve 11 cm genişliğindedir. Sorguç 3 ila 4 cm uzunluğundadır.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bir bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçelerde ve nadiren yol kenarında görülür. İl genelinde kültür ve nadiren kaçak bireyler gözlemlenmiştir.

Dilimizde Enginar adı ile bilinmektedir.

Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tomurcukların çiçek açmadan evvel hasat edilmesi önerilir. Bunlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bitki çayı olarak da içilir.

Karaciğer ve safra kesesi işlevlerini geliştirir. Yapraklar idrar söktürücü, taş düşürücü, sindirim düzenleyici, safra söktürücü, antiromatizmal ve kolesterol seviyesinin artışını önleyicidir. Sarılık, hepatit ve diyabet tedavisinde kullanılır.

Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Çiçekleri kurutularak peynir mayası olarak kullanılır. Yapraklarından gri boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Cynara cardunculus (Enginar) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/cynara-cardunculus/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et