Cyclamen coum (Yersomunu)

Tanımı

8 cm büyüyebilir. Yapraklar yuvarlak ve böbrek ya da kalp biçimlidir. Bunlar 2 ila 8 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 8 cm genişliğindedir. Pembe çiçekler tabana doğru daha koyu renkli olur. Yumru kökleri sadece alttaki merkezden çıkarır. Yaprak rengi gümüşî, alacalı gümüşî veya yeşil tonlarında görülebilir. Yaprak kenarı düz ya da hafifçe tırtıklı olabilir. Diğer siklamen türlerinde farklı olarak, çiçekler eğik, neredeyse yuvarlak taç yapraklıdır. Taç yapraklar eflatun, pembe ya da beyaz olabilir. Taç yaprakların altında koyu bir leke ve onun altında da küçük beyaz ya da pembe bir göz biçimi vardır. -28 dereceye kadar dayanıklıdır. Yumru basık bir küre halindedir, 5 cm çapında, kahverengi, pürüzsüz ve kadifemsi tüylerle kaplıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar, yamaçlar ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Şubat ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde yer somunu (Yumruları somun ekmeğe benzer), sıklamen ve domuz ağırşağı (İnsanlar için zehirli olmasına rağmen domuzlar tarafından sevilerek tüketilir) adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca daire anlamına gelir. Kökün yumru biçimli şekline atıftır. Tür adı Latince Kue anlamına gelir. Milattan önce Kilikya’da hüküm sürmüş bir krallık. Türün doğal yayılış alanına işaret eder. Ancak bu pek olası gibi gözükmüyor. Beri taraftan Philip Miller’ın “Cyclamen hyemale, orbiculatis foliis inferne rubentibus, purpurascente flore coum herbariorum” tanımı da bir şey söylemiyor. Muhtemelen bitkinin yerel dillerdeki karşılığı kullanıldı.

Fotoğrafları