İçeriğe geç

Cyclamen coum (Yersomunu)

Yersomunu


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Yersomunu › Yer somunu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

8 cm büyüyebilir. Yapraklar yuvarlak ve böbrek ya da kalp biçimlidir. Bunlar 2 ila 8 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 8 cm genişliğindedir. Pembe çiçekler tabana doğru daha koyu renkli olur. Yumru kökleri sadece alttaki merkezden çıkarır. Yaprak rengi gümüşî, alacalı gümüşî veya yeşil tonlarında görülebilir. Yaprak kenarı düz ya da hafifçe tırtıklı olabilir. Diğer siklamen türlerinde farklı olarak, çiçekler eğik, neredeyse yuvarlak taç yapraklıdır. Taç yapraklar eflatun, pembe ya da beyaz olabilir. Taç yaprakların altında koyu bir leke ve onun altında da küçük beyaz ya da pembe bir göz biçimi vardır. -28 dereceye kadar dayanıklıdır. Yumru basık bir küre halindedir, 5 cm çapında, kahverengi, pürüzsüz ve kadifemsi tüylerle kaplıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar, yamaçlar ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yer somunu (Yumruları somun ekmeğe benzer), Sıklamen, Domuz ağırşağı (İnsanlar için zehirli olmasına rağmen domuzlar tarafından sevilerek tüketilir).

Çiçek zamanı

Şubat-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “daire” anlamına gelir. Kökün yumru biçimli şekline atıftır. Tür adı Latince “Kue” anlamına gelir. Milattan önce Kilikya’da hüküm sürmüş bir krallık. Türün doğal yayılış alanına işaret eder. Ancak bu pek olası gibi gözükmüyor. Beri taraftan Philip Miller’ın “Cyclamen hyemale, orbiculatis foliis inferne rubentibus, purpurascente flore coum herbariorum” tanımı da bir şey söylemiyor. Muhtemelen bitkinin yerel dillerdeki karşılığı kullanıldı.

Fotoğrafları

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition n. 6. 1768. Mill.

Bir Yorum Yazın