İçeriğe geç

Cyclamen coum (Yersomunu)

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Yersomunu › Yer somunu

Süs bitkisi.

8 cm büyüyebilir. Yapraklar yuvarlak ve böbrek ya da kalp biçimlidir. Bunlar 2 ila 8 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 8 cm genişliğindedir. Pembe çiçekler tabana doğru daha koyu renkli olur. Yumru kökleri sadece alttaki merkezden çıkarır. Yaprak rengi gümüşî, alacalı gümüşî veya yeşil tonlarında görülebilir. Yaprak kenarı düz ya da hafifçe tırtıklı olabilir. Diğer siklamen türlerinde farklı olarak, çiçekler eğik, neredeyse yuvarlak taç yapraklıdır. Taç yapraklar eflatun, pembe ya da beyaz olabilir. Taç yaprakların altında koyu bir leke ve onun altında da küçük beyaz ya da pembe bir göz biçimi vardır. -28 dereceye kadar dayanıklıdır. Yumru basık bir küre halindedir, 5 cm çapında, kahverengi, pürüzsüz ve kadifemsi tüylerle kaplıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlar, yamaçlar ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yer somunu (Yumruları somun ekmeğe benzer), Sıklamen ve Domuz ağırşağı (İnsanlar için zehirli olmasına rağmen domuzlar tarafından sevilerek tüketilir) adları ile bilinmektedir.

Şubat ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Cyclamen coum (Yersomunu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/cyclamen-coum/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın