Site icon Kocaeli Bitkileri

Carpesium abrotanoides (Kuzeyotu)

Carpesium abrotanoides
Tanımı

30 ila 80 cm kadar büyüyebilir. Gövde sağlam, silindirik, seyrekçe havlı ve genellikle alt bölümde dallıdır. Yapraklar yumurtamsı eliptik ya da mızraksıdır. Çiçek başı çok sayıda, 6 ila 8 mm genişliğinde, sapsız ya da kısa saplıdır. Dış filariler yumurtamsı, 5 mm uzunluğunda ve küttür. Çiçekler 2 mm uzunluğundadır. Kapçık 3 mm uzunluğunda, taban ve gagada salgılıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, ormanlık alanlar ve vadilerde görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kuzeyotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Antik Yunanca saman gibi anlamına gelebilir ve çiçek rengine işaret etmesi muhtemeldir. Tür adı Antik Yunanca Artemisia abrotanum’a benziyor anlamına gelir. Bitkinin ülkemizde erkek pelin olarak bilinen başka bir papatyagiller türüne benzemesine işaret eder.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.
Gıda

Dilimizde kuzeyotu adı ile bilinmektedir.

Tıp

Değiştirici, iskorbüt hastalığı önleyici, büzücü, yatıştırıcı, cerahat dağıtıcı, kusturucu, balgam söktürücü, ateş düşürücü, müshil ve yara iyileştiricidir. Bronşit, bademcik iltihabı, kaynar ve ülser ve yılan ısırması tedavisinde kullanılır. Kök suyu, böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılır. Suyu da boğaz ağrısı için çok etkili bir ilaçtır. Tohumlar iltihap giderici, idrar söktürücü, müshil, göğüs ağrısı giderici ve parazit dökücüdür. Kök idrar söktürücü ve parazit düşürücüdür.

Bilgi

Tohumları böcek kovucudur.

Exit mobile version