Calceolaria (Hanımçantası)

Özet

Calceolaria (Hanımçantası) dikkat çekici çiçekleri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilen popüler süs bitkilerini içeren bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Calceolariaceae

Hanımçantasıgiller

Tanımı

Calceolaria (Hanımçantası) genellikle 50 ila 200 cm büyüyebilen tek ya da çok yıllık otlar ile çalı ve çalımsılardan oluşan bir cinstir. Bazı türler tırmanıcı karakterdedir ve bunlar 8 metreye kadar uzayabilirler. Dallar kısa ve hafifçe silindiriktir. Yapraklar basit, az teleksi ya da teleksi, karşılıklı dizilişli, kâğıtsı ya da nadiren almaşlı dizilişli ve derimsi, kenarları testere dişli, loblu ya da nadiren düz ve teleksi damarlıdır. Yaprak sapı görece uzun ya da nadiren sapsızdır. Çiçek durumu koltuklarda ya da terminal olup talkım halindedir. Çiçekler sarı, turuncu ya da kırmızı ve erseliktir. Çanak yapraklar 4 adet ve serbesttir.

Taç kaynaşık olup iki dudaklı olup üst dudak külahlı ve alt dudak keseciklidir. Özellikle kültür formlarında alt dudak hayli büyük ve şişkin olup cins yaygın adını bu yapıya borçludur. Ercik iki adettir. İplikçik taca yerleştirilmiştir. Yumurtalık üst durumludur. Meyve kuru bir kapsüldür ve dört valf tarafından açılır. Tohumlar miniktir. Cins Orta ve Güney Amerika kıtalarına özgüdür ancak günümüzde Asya ve Avustralya kıtalarına da dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Latince küçük ayakkabı anlamına gelir ve açık bir şekilde cinsin çiçek yapısına dikkat çekmektedir.

Kocaeli’ndeki türler