Site icon Kocaeli Bitkileri

Arctium minus (Löşlek)

Lahanaotu


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Tıbbi bitki, Zehirli bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Löşlek › Lahana otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak işgalci tür olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

1,5 metre büyüyebilir. Gövde çok dallıdır. Çiçekler dikenlidir, pembe ile lavanta arası renklerde olurlar. Çiçek başları 2 cm genişliğe ulaşır. Çiçekleri devedikeni çiçeklerini andırır. Yaprakları saplı, almaşlı dizilişli ve ovaldir, bunlar yarım metre uzayabilir. Bırahte kancalıdır. Alt yapraklar yüreksi ve kenarları dalgalıdır. Yaprakların üstü koyu yeşil renkli, altı ise tüylüdür. Kazık kök sistemine sahiptir ve bu kök 30 cm derine gidebilir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Nemli toprakları ve güneşli bölgeleri tercih eder. Tohumlar güz aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem

Sulak alanların kenarları, orman açıklıkları ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Löşlek, Lahanaotu, Pıtrakdikeni, Pıtrak, Galabak, Galabah, Galagan, Şoropok.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi belli değildir. Muhtemelen Antik Yunanca “ayı” anlamına gelen arktos (άρκτος) kelimesinden türetilmiş olup, cinsin çiçek durumunun yapısına işaret etmektedir. Tür adı Latince “küçük” anlamına gelir. Türün, Lappa cinsi özelinde boyutuna işaret eder.

Mutfak

Kök, genç yapraklar ve gövdeler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kökü kavrularak kahve ikamesi olarak tüketilir.

Geleneksel tıp

Yanık, kızarıklık ve diğer cilt sorunları için başvurulur. Kökü vücuttaki ağır metallerin atılmasında yardımcı olur. Bitki antibakteriyel, mantar önleyici ve gaz gidericidir. Bir yaşındaki kökler kan temizleyici, müshil, safra söktürücü, temizleyici, idrar söktürücü, mide ağrısı geçirici ve terleticidir. Boğaz ağrısı, öksürük, kızamık, farenjit ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Yaprakları kaynatılır; ateş düşürücüdür; kaşıntı, romatizma, apse, güneş yanığı ve yanıkların tedavisinde kullanılır.

Dioscorides: Kök ve tohumları diş ağrısını gidericidir. Mayasıl ve yanıklar için kullanılır. Siyatik ve dizüri vakalarında başvurulur.

Dikkat

Biliyor musunuz?

İç kabuğu kağıt yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Systematisches Verzeichnis 154. 1800. (Hill) Bernh.

Exit mobile version