Amorpha (Çivitağacı)

Özet

Amorpha (Çivitağacı) hem gösterişli yaprak ve çiçekleri hem de toprak tutucu özellikleri nedeniyle yetiştirilen türleri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Tanımı

Amorpha (Çivitağacı) salgılı çilli çalılardan oluşan bir cinstir. Yapraklar tek teleksidir ve kulakçıklar küçük ya da mevcut değildir. Yaprakçıklar çok sayıda ve küçüktür. Çiçek durumu terminal, salkım ya da başak halinde, zaman zaman da yapraksı bileşik salkımlarda, yoğun çiçekli ve silindiriktir. Çiçekler mavi ya da mor renkli ve neredeyse sapsızdır. Çanak çan biçiminde ve düzenli olarak beş dişlidir. Taç ercikler ve pistil tarafından kuşatılmış bayrakçığa indirgenmiştir. Kayıkçıklar ve kanatçıklar mevcut değildir. Ercikler on adet, aşkın ve iplikçiklerle birleşmiştir. Başçık tek biçimlidir. İplikçikler tabanın yakınında birleşmiştir.

Yumurtalık sapsız ve iki bölümlüdür. Meyve kısa, dikdörtgensi, sıklıkla oraksı, hafifçe sıkıştırılmış, sıklıkla yoğun biçimde salgılı, kendi kendine açılmaz ve genellikle tek ya da iki tohumludur. Tohumlar küçük bir göbek (hilum) görülmektedir. Rüzgar kesici, toprak örtüsü, erozyon kontrolü ve süs bitkisi olarak kullanılmaktadırlar. Ayrıca çay ve tütün ikamesi, ilaç, böcek kovucu ve boya yapımında faydalanılmaktadır. Cins Kuzey Amerika’ya özgüdür ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca biçimsiz anlamına gelir. Cinsin çiçekleri baklagillerin genelinin aksine tek taç yapraklıdır, kayıkçık ve kanatçık taç yaprakları görülmez.

Kocaeli’ndeki türler

Amorpha (Çivitağacı)

Amorpha fruticosa

Çivit ağacı