İçeriğe geç

Ulmus (Karaağaç)


Dolaşım

BitkilerGül takımıKaraağaçgiller › Karaağaç

Genel bilgiler

Ağaçlardan oluşan bir cinstir. Kabuk çatlaklıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli, dökülücü, teleksi damarlı, kısa saplı, yaprak ayası genellikle tabanda eğik ve testere dişli kenarlıdır. Cins kuzey yarımküreye özgüdür.

Etimoloji

Cins adı Latince “kahverengi” anlamına gelmektedir. Olasılıkla bizdeki karaağaç benzeri bir bağıntıya sahiptir.

Tarihi

Asmalara destek olması için kullanılır. Roma ile Cimbri arasında devam eden savaşlarda Juno’ya adanmış bir karaağacın üst kısmı kesildikten hemen sonra çiçek açmaya başladı ve bu Roma halkı için Cimbri karşısında alınan mağlubiyetlerden sonra zaferin geleceği olarak yorumlandı ve savaşların sonunda da Roma galip geldi. Ağaçların dal ya da gövde kaybı yaşadıktan sonra eskisine nazaran daha görkemli (kesilen sakalın daha gür çıkması gibi) bir hale bürünmesi antikçağda oldukça olumlu olaylara yorumlanırdı. Noreia ve Arausio’da yenilerek dalları kesilen Roma, savaşın devamında Alman ve Kelt kabilelerini savaşın tüm cephelerinde mağlup etmiştir.

Geleneksel tıp

Plinius: Yaprak, kabuk ve dalları yara iyileştiricidir. İç kabuk sirke ile demlenerek cüzzam vakalarında kullanılır. Sakızı yara ve yanıklara uygulanır. Kabuğu da çiğnenerek yaralara uygulanır. Yaprakları su ile birlikte gut vakalarında başvurulur. Ağacın özsuyu başa uygulandığında saçları uzatır ve dökülmesini engeller.

Literatür

Species Plantarum 1: 225. 1753. L.