Sedum rubens (Kaya üzümü)

derleyen:

Tanımı

2 ila 15 cm büyüyebilir. Özellikle üst bölümü salgılı tüylüdür, grimsi yeşil, genellikle mat yeşil ve zamanla kırmızıya döner. Çiçekli gövde 2 ila 4 arası dallıdır ve beyaz, nadiren de pembe çiçekler açar. Çiçekler yıldız biçimlidir. Beş adet beyaz pembemsi taç yaprak görülür, bunlar derin kırmızı omurgalar taşır. Meyveler tüylü, sivri uçlu ve yıldız biçimlidir. Yapraklar 1 ila 2 cm uzunluğunda, halkavi dizilişli dört adet, üst bölümlerde almaşlı dizilişli, uzatılmış ve yarı silindiriktir. Çiçekler beş erciklidir. Başçıklar kırmızı renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Duvarlar ve taşlık bölgelerde görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kaya üzümü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince oturan anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır, bitkinin taşların üzerine oturmasına işaret eder. Türkçe yaygın adı olan damkoruğuSempervivum cinsine bağlı türlerin evleri yıldırımlardan koruyacağına dair inanış nedeniyle çatılara dikilmesine işaret eder. Tür adı Latince kırmızı anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. İkili adlandırmadan önceki adı “Sedum arvense, flore rubente”dir.