İçeriğe geç

Sedum album (Çobankavurgası)

Çoban kavurgası


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Taşkıran takımı › Damkoruğugiller › Damkoruğu › Çoban kavurgası

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir. Süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın ılıman bölgelerinde doğallaşma eğilimindedir.

Genel bilgiler

Yılın büyük bölümü gövde kısa, yarı yere serili ve yoğun yapraklıdır. Kısır sürgünler daima mevcuttur. Çiçeklenme zamanı gövde uzar ve dikleşir, genelde dallı ve pembemsi-beyaz olur. Yapraklar almaşlı dizilişli, etli, neredeyse silindirik, küt ve yuvarlak uçludur. Kuraklık zamanı pembeye bürünür. Yıldız şekilli çiçekler yoğun kümeler oluşturur. Çanak tabanda kaynaşık etli beş çanak yaprağa sahiptir, taçta beş taç yaprak ve ercik görülür. Tohumlar ağustos ve eylül arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir. Uygun koşullar altında hızla yayılır ve bu özelliği nedeniyle güçlü bir yer örtücüdür. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır. Güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Gözlem

Duvarlar ve taşlık bölgelerde görülür. Karamürsel ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çoban kavurgası.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “oturan” anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır, bitkinin taşların üzerine ‘oturmasına’ işaret eder. Türkçe yaygın adı olan “damkoruğu”, özellikle Sempervivum cinsine bağlı türlerin evleri yıldırımlardan koruyacağına dair inanış nedeniyle çatılara dikilmesine işaret eder. Tür adı Latince “beyaz” anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. İkili adlandırmadan önceki adı “Sedum minus teretifolium album”dur.

Mutfak

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bunlardan turşu da yapılır ve ayrıca yapraklar salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

Yaprak ve gövdeleri iltihap ve ağrılı hemoroit tedavisi için tavsiye edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 432. 1753. L.

Bir Yorum Yazın