Rosa multiflora (Yedi kızkardeş)

derleyen:

cins:

Plantae

Bitkiler


Rosales

Gül takımı


Rosaceae

Gülgiller


Rosa

Gül

Yedi kızkardeş

Rosa multiflora

Rosa multiflora (Yedi kızkardeş) hakkında genel bilgiler.

Tırmanıcı bir çalıdır. Dalcıklar silindirik ve genellikle çıplaktır. Dal dikenleri çift olup yaprakların altındadır, ancak zaman zaman seyrek biçimde dağınık da olabilirler, bunlar kavisli, 6 mm uzunluğunda, kalın, düz ve kademeli olarak tabana doğru genişlerler. Yapraklar, sap dahil 5 ila 10 cm uzunluğundadır. Kulakçık taraksıdır. Yaprakçık 5 ila 9 adet, ters yumurtamsı ya da yumurtamsı, 1 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,8 ila 2,8 cm genişliğinde, kenarları testere dişli, ucu sivri ya da yuvarlak küttür. Çiçekler bir salkımda çok sayıda, 1,5 ila 4 cm çapındadır. Çiçek sapı 1,5 ila 2,5 cm uzunluğundadır. Çanak yaprak 5 adet, dökülücü, mızraksıdır. Taç yaprak beş adet, beyaz, pembe ya da pembemsi renkli, kokulu, ters yumurtamsı ve ucu girintilidir. Meyve kırmızı kahverengi ya damor kahverengi, çıplak, parlak, neredeyse küresel ve 6 ila 8 mm uzunluğundadır.

Cins adı Latince kırmızı anlamına gelir. Olasılıkla Roma damescana’nın (Isparta gülü) kırmızı renkli çiçekleri ile ilişkilidir. Tür adı Latince çok çiçekli anlamına gelir. Türün çiçeklerinin küme halinde bulunmasına işaret eder.

Gözlem bilgileri

Coğrafi dağılım

Doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum]

Habitat

Bahçe ve mezarlıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Türkçe adı

Dilimizde yedi kızkardeş adı ile bilinmektedir.

Çiçek zamanı

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Rakım

200 ila 1600 metre arasındaki rakımlarda gözlemlenebilir.

Kullanım bilgileri

Gıda

Meyveleri yenilebilir. Genç sürgün ve yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumları E vitamini bakımından zengindir.

Dikkat!

Meyve etinin hemen altındaki tohumların etrafında bir tüy tabakası vardır. Tohumlarındaki kıllar yutulduğunda ağız ve sindirim yolunda tahrişe neden olabilir.

Tıp

Yaprakları lapa yapılarak yaralara sarılır. Meyve rahatlatıcı, idrar söktürücü, hipoglisemik ve müshildir. Balık kaynaklı zehirlenmelerde başvurulur. Kabızlık, eklem ağrısı, yara ve burkulmalarda başvurulur. Tohumlar müshil ve idrar söktürücüdür. Kök tanen bakımından zengindir, büzücü ve gaz gidericidir.