İçeriğe geç

Lapsana communis subsp. alpina (Meme otu)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Öksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Şebrek › Meme otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Karadeniz’e kıyısı olan bölgelerde yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 ila 1,2 metre büyüyebilir. Gövde diktir. Gövdede tüylü dallar görülür, özsuyu sütlü değildir. Yapraklar almaşlı ve sarmal biçimde dizilir ve kenarları tırtıklıdır. Sekiz ila on beş arası soluk sarı rengi dilsi çiçekçik görülür ve uçları beş dişlidir. Tohumlar ağustos ve ekim arasında olgunlaşır. Kapçık sarımsı kahverengidir. Bin tohum üretebilirler. Tohumlar hindiba türlerinde olduğu gibi rüzgarda dağılmalarını sağlayacak sorguçlara sahip değildir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir. Gövde genellikle çok sayıda, en çok 30 cm uzunluğunda ve genellikle orta bölümün altında dallanmıştır.

Gözlem

Ormanlık alan, kayalık yamaçlar ve alpin çayırlarda görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Şebrek, Meme otu. En ayırt edici özelliği alt yapraklarında meme ucuna benzeyen loblardır. Yaygın adı kapalı çiçek tomurcuklarının memeye benzetilmesine atıftır. Tür ayrıca emziren annelerin meme uçlarındaki tahrişi giderir ve benzerler benzerleri tedavi eder (İşaret Doktrini) kapsamında değerlendirilir.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ekim ayları.

Yükseklik

500-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “temizleyen” anlamına gelir. Cinsin tıbbi özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün yayılış alanının genişliğine işaret eder. Alttür adı ise Latince “alpin” anlamına gelir. Alttürün habitat tercihine işaret eder.

Literatür

Notes from the Royal Botanic Garden 33(3): 432. 1975. (Boiss. & Balansa) P.D.Sell

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version