Hesperocyparis glabra (Arizona servisi)

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Cupressus arizonica adı ile geçmektedir. 10 ila 25 metre kadar büyüyebilir. Gövde çapı yarım metreye ulaşabilir. Yapraklar soluk gri yeşil ila parlak yeşil renkli olabilir. Yapraklar 2 ila 5 mm uzunluğundadır. Tohum kozalağı küresel ila dikdörtgensi, 15 ila 33 mm uzunluğunda, 6 ila 8 arası sayıda pullu, başlangıçta yeşil, zamanla gri kahverengidir. Polen kozalağı 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Polenler şubat ila mart aylarında dağıtılır. Tohumlar 4 ila 6 mm uzunluğunda ve koyu kahverengidir. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Polenler şubat ve mart ayları arasında dağılır. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde arizona servisi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca batı servisi anlamına gelir. Cinsin Amerika kıtasına özgü olmasına işaret eder. Tür adı Latince çıplak anlamına gelir.

Bilgi

Erozyon kontrolünde kullanılır. Kozalak açılmadan yıllarda kapalı bir biçimde ağaçta kalabilir. Ancak kozalağı taşıyan dal öldüğünde (örneğin orman yangını) kozalak açılır ve yangının yok ettiği orman alanında, tohumlar düşük rekabet şartlarında kolaylıkla çimlenir.

Fotoğrafları