İçeriğe geç

Helianthemum (Güngülü)


Dolaşım

BitkilerEbegümeci takımıLadengiller › Güngülü

Genel bilgiler

Tek ya da çok yıllık veya küçük çalılardan oluşan bir cinstir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, genellikle kulakçıklı, saplı ya da neredeyse sapsızdır. Çanak yaprak 5 adettir. Taç yapraklar genellikle sarı renklidir. Cins Akdeniz havzasına özgüdür.

Etimoloji

Cins Latince “güneş çiçeği” anlamına gelir. Hem çiçeklerin güneşli havalarda açmasına hem de çiçeklerin güneşe benzemesine işaret eder.

Tarihi

Helios (Sol), Oceanus’un kızı Clytie ile birlikteydi ancak bir zaman sonra Helios’un gönlü Leucothea’ya kaydı. Terk edilen Clytie, kızgınlıkla Leucothea’yı diri diri toprağa gömmüş, Helios Leucothea’yı kurtarmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Beri taraftan Clytie’nin bu eylemi Helios’un ona geri dönmesini sağlamadı. Hiçbir şey yemeyip içmeden gözünü güneşe doğru dikip kaldı. Zamanla uzuvlarından kökler oluştu ve daima güneşi takip eden bir çiçeğe dönüştü.

Güneşi takip eden birden fazla bitki türü (Örneğin Heliotropium [bambulotu]) vardır ve bitkilerin bu hareketi ile yukarıdaki efsane arasında doğrudan bir bağlantı mevcuttur.

Literatür

The Gardeners Dictionary, fourth edition vol. 2. 1754. Mill.