Cycadales (Çikas takımı)

Özet

Cycadales (Çikas takımı) estetik görünümleri ve hayli yavaş büyümeleri nedeniyle yüksek fiyatlardan alıcı bulan türleri barındıran bir ailedir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Tanımı

Cycadales (Çikas takımı) kalın ve odunsu gövde ile büyük, sert, her dem yeşil ve teleksi yaprakların taç oluşturduğu bitkilerden oluşan bir takımdır. Gövdeler birkaç santimetre ya da birkaç metre uzunluğunda olabilir. Bazı türlerin zırh benzeri bir görünüme sahip uzun ve dalsız gövdeleri vardır. Kalan türlerde ise kısmen toprağın altına gömülü olan yumrulu gövde görülmektedir. Gövde dar bir yumuşak odunsu doku bölgesi ile çevrelenmiş büyük bir iliğe sahiptir. Erkek ve dişi bireyler mevcuttur. Erkek kozalaklar polen üretmektedir ve bunlar rüzgarla dişi kozalaklara taşınmaktadır. Hayli yavaş büyüyen bitkilerdir.

Bitkilerin ilikli gövdeleri sago adı verilen gıda nişastası kaynağıdır. Özellikle Cycas revoluta ile birlikte Zamia furfuracea ve Dioon spinulosum türleri popüler süs bitkileridir. Cycas media, Cycas circinalis ve Dioon edule türlerinin tohumları tüketilmektedir. Yine bazı türlerin köklerinden çıkarılan nişasta iyice pişirildikten sonra tüketilmektedir. Bazı türlerin de körpe yaprakları yenilmektedir. Öte yandan bazı türlerin doğal popülasyonları, yüksek fiyatlarda talep görmeleri nedeniyle aşırı toplanmaktadır ve tehdit altındadır. Bu nedenle çok sayıda tür anavatanlarında kanunla koruma altına alınmıştır ve ticaretleri kontrol edilmektedir. Türlerin büyük bölümünün özel tozlayıcıları vardır. [WikiSpecies]

Etimoloji

Takım adını Cycas cinsinden almaktadır.

Kocaeli’ndeki aileler

Cycadales (Çikas takımı)

Cycadaceae

Çikasgiller