İçeriğe geç

Cupressus sempervirens (Akdeniz servisi)

Bitkiler › Servi takımı › Servigiller › Servi › Akdeniz servisi

Tıbbi bitki, Kozmetik, Haşerat kovucu, Asgari endişe (LC), Akdeniz elementi.

35 metre kadar büyüyebilir. 1.000 yıl yaşayan örnekleri rapor edilmiştir. Yapraklar 2 ila 5 mm uzunluğunda ve koyu yeşildir. Tohum kozalağı oval ya da dikdörtgensi, 2,5 ila 4 cm uzunluğunda, 10 ila 14 arası sayıda pullu, başlangıçta yeşil iken olgunlaştığında kahverengidir. Polen kozalağı 3 ila 5 mm uzunluğunda ve polenler kış aylarında dağıtılır. Çiçekler tek evciklidir. Kuraklığa oldukça dayanıklıdır. Güneşli bölgeleri tercih eder. Tohumlar 20 derece 1 ila 2 ay arasında çimlenir.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlar, yamaçlar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Akdeniz servisi ve Kara servi adları ile bilinmektedir.

Kasım ve aralık ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Plinius: Meyvesi bir işe yaramaz, yaprakları acıdır, gölgesi olmaz ve ahşabı da bir işe yaramaz. Ağaç tanrı Pluto’nun kutsal ağacıdır ve evlerin girişlerine matem işareti olarak bilinir (Mezarlıklarda servi ağacının dikilmesi hem Balkanlar hem de Marmara bölgesinde (Kocaeli’de de elbette!) çok yaygın bir adettir). Ağaçlar savaşları, av sahnelerini, çeşitli nesneleri simgelemeleri için budanır (Bu adet, başka ağaçlarda da olsa günümüzde de devam etmektedir). Ağacın düz yapısı direk ve payanda yapılması için uygun olduğundan servi ağacı dikilirdi. On üç yaşına gelen ağaçlar bu amaçla kullanılırdı. Hatta bu işin hayli karlı olması nedeniyle, “kızının çeyizi için servi dik” sözü kullanılırdı (Ağaç günümüzde Girit adasının “kız çeyizi” adı bilinir).

Kepek önleyici, büzücü, yaşlanma önleyici ve parfüm olarak kullanılır. Genç dallar, parazit düşürücü, ateş düşürücü, antiromatizmal, antiseptik ve kan damarları daraltıcı olarak kullanılır. Dahili olarak; boğmaca, kan tükürme, spazmodik öksürük, soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısına iyi gelir. Haricen; varis, hemoroit ve kan damarlarını sıkılaştırma amaçlı kullanılır.

Sürgünlerinden elde edilen yağ parfümeride ve sabun yapımında kullanılır. Böcek ve güve kovucu özelliği nedeniyle eşya dolabı yapımında kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Cupressus sempervirens (Akdeniz servisi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/cupressus-sempervirens/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın