Camellia (Kamelya)

Özet

Camellia (Kamelya) süs bitkisi olarak yetiştirilen sayısız kültivarın yanısıra ekonomik anlamda önemli çay bitkisini de içeren bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Ericales

Funda takımı

Theaceae

Çaygiller

Tanımı

Camellia (Kamelya) her dem yeşil, bazı türleri 20 metreye kadar boylanabilen çalı ve küçük ağaçlardan oluşan bir cinstir. Yapraklar saplı ya da nadiren sapsız, almaşlı dizilişli, basit, derimsi, parlak ve testere dişli kenarlıdır. Çiçek durumu koltuklarda ya da terminal ve tek ya da nadiren 3 çiçekten oluşan kümeler halindedir. Çanak yapraklar 5 ila 10 adet, kalıcı ya da dökülücü ve serbest ya da tabanda bitişiktir. Taç yapraklar 5 ila 8 adet, beyaz, kırmızı ya da sarı renkli ve tabanda bitişiktir. Çiçekler iri, gösterişli ve beş ila dokuz arası sayıda taç yapraklıdır. Ercik çok sayıda ve 2 ila 6 adet halkadadır. Yumurtalık üst durumlu ve 3 ila 5 adet bölümlüdür. Kapsül küresel ya da yassı ve 3 ila 5 bölümlüdür. Tohum küresel ya da çok köşelidir. Cins Uzakdoğu’ya özgüdür ancak ekonomik değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins 21 Nisan 1661 – 2 Mayıs 1706 tarihleri arasında yaşamış Çek doğa bilimci ve misyoner Georg Joseph Kamel’a adanmıştır. Özellikle Filipinler florası ile ilgili öncü çalışmaları ile bilinir.

Kocaeli’ndeki türler

Camellia (Kamelya)

Camellia japonica

Japon kamelyası