İçeriğe geç

Humulus lupulus (Şerbetçi otu)

Bitkiler › Gül takımı › Kenevirgiller › Şerbetçiotu › Şerbetçi otu

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisiKozmetik.

5 metre büyüyebilir. Gövdeleri ince, tırmanıcı, sarılıcı ve üzeri sert tüylerle örtülüdür. Yapraklar karşılıklı dizilişli, uzun saplı, kulakçıklı ve yürek şeklindedir. Yaprakların da üst yüzeyleri sert tüylüdür. Erkek çiçekler yeşilimsi sarı renklerde ve bileşik salkım durumunda, dişi çiçeklerse yuvarlak kozalaklar halinde toplanmışlardır. Dişi çiçeklerin etrafında bırahte denilen geniş, oval taşıyıcı yapraklar ve bunların üzerinde de salgı tüyleri bulunur. Tohumlar eylül ve ekim arası olgunlaşır. Çiçekler iki evciklidir. Zengin tınlı toprağı tercih eder. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar hızlı çimlenir.

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Amerika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Çalılık ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Şerbetçi otu, Bira çiçeği, Maya çiçeği, Maya otu ve Ömer otu adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yaprak ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Genç yaprakları salatalara eklenir. Yaprak ve erkek meyvelerden çay elde edilir. Dişi çiçekler bira yapımında kullanılır. Bitkiden elde edilen yağ unlu mamuller ve sütlü tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılır.

Az dozlarda iştah açıcı, idrar arttırıcı, yatıştırıcı etkilere sahiptir. Beden ve zihin üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Dişi meyveler; yatıştırıcı, antiseptik, spazm çözücü, idrar söktürücü, ateş düşürücü, uyuşturucu, yatıştırıcı, sakinleştirici, mide kuvvetlendiricidir. Güçsüzlük, iştahsızlık, deliryum, ishal, hazımsızlık, ateş, histeri, uykusuzluk ve sarılık vakalarında başvurulur. Meyvedeki tüyler emziren annelerde süt artışı sağlar. Meyve yara ve çıbanlara lapa halinde uygulanır.

Aşırı dozda alınırsa bulantı ve kusma yapar. Bazı insanlarda dermatite neden olabilir. Bitkideki tüyler gözleri tahriş edebilir. Yatıştırıcı etkisi depresyonu kötüleştirebilir. Hamilelik döneminde, meme, rahim ve rahim ağzı kanseri vakalarında uzak durulmalıdır.

Yaprak ve çiçeklerden kahverengi boya elde edilir. Dişi meyvelerden elde edilen yağ parfüm yapımında kullanılır. Bitkiden cilt yumuşatıcı krem ve losyon yapılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Humulus lupulus (Şerbetçi otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/humulus-lupulus/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et