Site icon Kocaeli Bitkileri

Allium vineale (Sirmo)

Sirmo


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiHaşerat kovucu.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › Sirmo

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Avrupa ile Akdeniz havzasından İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 70 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı yumurtamsı ve 1 ila 2 cm çapındadır. Dış gömlek grimsi kahverengi ve kağıtsıdır. Çiçekler 2 ila 4 arası sayıda ve silindiriktir. Çiçek kurulu küresel ila oval ve 3 cm çapındadır. Çiçek kurulunda küçük soğancıklar bulunur. Çiçek sapı 8 ila 20 mm uzunluğundadır ve uzunlukları eşit değildir. Çiçekler pembe, leylak, mor ya da beyaz renkli olabilir. Kapsül 3 ila 3,5 mm uzunluğundadır. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar.

Gözlem

Alpin çayırlar, dere kenarları, bataklıklar ve ekili arazilerde görülür. Kocaeli için yaygın bir türdür. Kartepe, Gölcük ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sirmo.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yumru” anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince “üzüm gibi” anlamına gelir. Çiçek kurulunun küçük soğancıklar taşımasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Porrum sylvestre vincarum”dur.

Mutfak

Yaprakları ve soğanı çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Sarımsak ikamesi olarak kullanılır. Soğanı çeşni olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Astım tedavi edici, kan temizleyici, gaz giderici, müshil, idrar ve balgam söktürücü, uyarıcı ve damar genişleticidir. Soğanı nefes darlığını gidermek için tüketilir.

Hipokrat: Başka bir şeyle karıştırılmadığında kasılmış rahmi açar ve doğurganlığı arttırır.

Plinius: Pırasa ile benzer etkilere sahiptir ancak daha güçlüdür. Kan tükürme vakalarında suyu kullanılır. Bal ile karıştırılıp dövülerek yaralara uygulanır. Öksürük, nezle, akciğer ve trakea sorunlarında faydalıdır. Sesi iyileştirir, uykuyu düzenler ve cinsel isteği arttırır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Suyu güve, kendisi böcek ve köstebek kovucudur. Suyu vücudun açık yerlerine sürülerek böcek ve akrep gibi hayvanların ısırmaması sağlanır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 299. 1753. L.

Exit mobile version