İçeriğe geç

Allium sativum (Sarımsak)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › Sarımsak

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiHaşerat kovucu.

1 metre büyüyebilir. Sıkapa 25 ila 50 cm uzunluğunda, silindirik, uzun ve diktir. Yapraklar düz, şeritsi ila şeritsi mızraksı, sıkapadan daha kısa, 1 ila 2,5 cm genişliğinde ve sivri uçludur. Çiçekler pembe ila mor renklidir. Çiçek sapı ince ve çiçek örtüsünden daha uzundur. Çiçek örtüsü genellikle soluk kırmızı renklidir. İplikçik çiçek örtüsünden daha kısadır. Yumurtalık küreseldir. Soğanı kokuludur. Soğan tek, küresel, gömlek beyaz ya da mor renkli, zarsı ve düzdür. Soğan genellikle 10 ila 20 arası sayıda sarımsak dişi bulundurur.

Bitki doğal olarak Orta Asya orijinlidir ancak popüler bir mutfak sebzesi olması nedeniyle kadim zamanlardan beridir yaygın olarak üretilip tüketilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarlalar ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sarımsak ve Sarmısak adları ile bilinmektedir.

Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yumrusu yaygın olarak bilinen ve tüketilen bir bitkidir. Hem çiğ hem de pişirilerek tüketilir. Yaprak ve çiçekler de yenilebilir.

Mantar öldürücü, antiseptik, tonik ve parazit temizleyicidir. Günlük kullanımı kan dolaşımı ve kalbe faydalıdır. Suyu yaraları tedavi etmek için kullanılır. Soğanı spazm çözücü, safra söktürücü, terletici, idrar söktürücü, balgam söktürücü, ateş düşürücü, uyarıcı, kolesterol düzenleyici ve kan damarları genişleticidir.

Aşırı tüketilirse memeliler için zehirli olabilir.

Soğanın suyu böcek kovucudur. Meyvelerin arasına konulan sarımsak dişleri, meyvelerin çürümesini geciktirir.

Doğan, Hüseyin (2022). Allium sativum (Sarımsak) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/allium-sativum/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et