İçeriğe geç

Zostera noltii (Bodur denizotu)

Bodur denizotu


Anahtar kelimeler: Sucul bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kurbağakaşığı takımı › Denizotugiller › Denizotu › Bodur denizotu

Dağılımı

Doğal olarak Akdeniz, Karadeniz ile Hazar ve Aral göllerinde yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Zostera noltei olarak geçmektedir. Yapraklar dikey üç düzensiz damarlı ve küt, uçlarında çentiklidir. 22 cm uzunluğundadır ve yüzmelerini sağlayan hava boşluklarına sahiptirler. Birkaç erkek ve dişi çiçek kısa mızraksı gövdede büyür. Çiçek açan sürgünler 10 cm uzunluğunda ve yanaldır. Tohumlar beyaz renkli, pürüzsüz ve 2 mm uzunluğundadır. Meyveler temmuz ayında olgunlaşır. Mayıs ve haziran aylarında çiçek açar. Erkek çiçekler bulundukları suyla aynı yoğunluğa sahip polen şeritlerini serbest bırakırlar ve bunlar dişi çiçekleri bularak döllerler. Tohum kapsülleri su kabarcığı içerir ve böylece suyun üzerinde kalarak uzak mesafelere gidebilirler. Olgunlaşan kapsül bölünür ve tohum dibe batarak orada çimlenir. Bitkiler çok sayıda sucul canlı için barınma ve üreme alanı oluşturur ve ayrıca çeşitli sucul kuşlar için besin kaynağıdır.

Gözlem

Denizde görülür. İzmit ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Bodur denizotu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0 metre (deniz içinde).

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca ”kuşak” anlamına gelir. Cinsin yaprak yapısına işaret eder. Tür adı Latince “Ernst Ferdinand Nolte’a” anlamına gelir. 24 Aralık 1791 – 18 Şubat 1875 tarihleri arasında yaşamış Alman bitki bilimci.

Literatür

Icones plantarum sponte nascentium in regnis Daniae et Norvegiae, in ducatibus Slesvici et Holsaticae, et in comitatibus Oldenburgi et Delmenhorstiae; ad illustrandum opus de iisdem plantis, regio jussu exarandum, Florae danicae nomine inscriptum 12(3): t. 2041. 1832. Hornem.

Bir Yorum Yazın