İçeriğe geç

Ziziphus jujuba (Hünnap)

Bitkiler › Gül takımı › Cehrigiller › Hünnap › Hünnap

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Akdeniz elementi.

5 ila 10 metre büyüyebilir. Genellikle dallarda diken görülür. Yapraklar parlak yeşil renkli, sivri uçlu, darca yumurtamsı, kenarları dişli, çıplak ve hayli kısa saplıdır. Salkımlar yoğundur. Çanak yaprak kısa havlıdır. Üzümsü meyve 2 cm uzunluğunda, koyu kırmızı ve en sonunda siyahımsı renklidir. Çiçekler küçük, 5 mm çapında ve sarımsı yeşil renklidir. Meyve tek ya da iki tohumludur.

Bitkinin doğal yayılış alanı kesin olarak bilinmemektedir çünkü hayli erken dönemde eski dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmiştir. Bitkinin güney Asya ya da Ortadoğu orijinli olduğu düşünülmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, tarla ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Hünnap adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Taze meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meyveler çeşitli tatlılara eklenir. Yapraklar pişirilerek tüketilebilir.

Meyveler ve tohumları stres hafifletici, mantar ve bakteri önleyici, yatıştırıcı, iltihap giderici, doğum kontrolü, bağışıklık güçlendirici ve yara iyileştiricidir. Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılır. Kilo aldırıcı ve dayanıklılığı arttırıcıdır. Panzehir, idrar söktürücü, yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür. Kronik yorgunluk, iştahsızlık, ishal, farenjit, bronşit, anemi, sinirlilik ve histeri gibi rahatsızlıkların tedavisinde dahili olarak kullanılırlar. Tohumlar hipnotik, narkotik, yatıştırıcı, mide güçlendirici ve toniktir. Çarpıntı, uykusuzluk, sinir yorgunluğu, gece terlemeleri ve aşırı terlemenin tedavisinde dahili olarak kullanılır. Yapraklar büzücü ve ateş düşürücüdür. Kökü toz haline getirilerek yara iyileştirici olarak kullanılır.

Şeker hastaları dikkat etmelidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Ziziphus jujuba (Hünnap) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/ziziphus-jujuba/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın