İçeriğe geç

Zephyranthes carinata (Pembe zıpçıktı)

Pembe zıpçıktı


Anahtar kelimeler: Zehirli bitkiNeofit bitki, Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Zıpçıktı › Pembe zıpçıktı

Dağılımı

Bitki doğal olarak orta Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilmektedir ve ılıman iklim kuşağında doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Zephyranthes grandiflora olarak geçer ancak bu isim “nomen nudum/geçersiz isim” olarak kabul edilir. Yumru küresel ve 2 ila 3 cm çapındadır. Gömlek kırmızı renklidir. Yapraklar dört ila altı arası sayıda, demet halinde, şeritsi, düz, 15 ila 30 cm uzunluğunda ve 6 ila 8 mm genişliğindedir. Bunların tabanları kırmızımsı iken geri kalan bölümü parlak yeşil renklidir. İnvolukrum morumsu ve 4 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçekler tepede ve tektir. Çiçek sapı 2 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçekler gül ila pembe renkli, çiçek tüpü 1 ila 2,5 cm uzunluğunda, lobları ters yumurtamsı, 3 ila 6 cm uzunluğunda ve uçları neredeyse sivridir. Kapsül neredeyse küreseldir.

Gözlem

Yol kenarı, mezarlık ve bahçelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Pembe zıpçıktı, Yağmur zambağı.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “Zephyros’un çiçeği” anlamına gelir. Zephyros, Yunan mitolojisinde batı rüzgarı tanrısıdır, güzel kokulu ve baharın müjdecisi bir rüzgar olarak bilinir. Olasılıkla cinse bazı türlerin hoş kokusuna işaret eder. Zephyros aynı zamanda baharın ve çiçeklerin tanrıçası Chloris’in kocasıdır. Tür adı Latince “omurgalı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis pedalibus, unciae latis, canaliculatis, carinatis, subacutis, viridibus, prope basin rubris” olarak belirtilmiştir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Botanical Magazine 52: t. 2594. 1825. Herb.

Bir Yorum Yazın