İçeriğe geç

Zea mays (Mısır)

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Mısır › Mısır

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Neofit bitki.

3 metre kadar uzar. Gövdede yirmi civarı boğum bulunur. Her boğumdan 120 cm kadar uzayan yaprak çıkar. Gövde tepesinde püskül ve erkek çiçeklerin çiçek kurulu görülür. Tohumlar eylül ile ekim arası olgunlaşır. Çiçekler tek evciklidir. Sıcak, geçirgen ve büyüme döneminde nemli bir toprağa ihtiyaç duyar. Donlara dayanıklı değildir. Bu yüzden bahar aylarında, son donlar geçtikten sonra dikilmelidir. Patates, bakla, dereotu, kabak ve ayçiçeği gibi bitkilerde aynı ortamda yetişebilir ancak domates ile arası iyi değildir.

Bitki doğal olarak Amerika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Mısır adı ile bilinmektedir.

Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bitki dünyada en yaygın yetiştirilen bitkilerden biridir. Olgunlaşmış tohumlar kurutulduktan sonra öğütülüp un haline getirilebilir. Krema gibi gıdalarda yoğunlaştırıcı olarak kullanılır. Bazı çeşitlerinin kurutulmuş tohumları patlamış mısır olarak tüketilir. Tohumlarından çok amaçlı mutfak yağı elde edilir. Polenleri çorbalarda kullanılır. Tohumundan elde edilen nişasta glikoz üretiminde ve kozmetik alanında kullanılır.

Yaprak ve kökleri kaynatılarak safra, idrar zorluğu ve dizüri tedavisinde kullanılır. Mısır ipeği; yatıştırıcı, idrar söktürücü, uyarıcı ve kan damarları genişleticidir. Ayrıca kan şekeri düzeyini düşürür. Koçanı kaynatılarak burun kanaması ve menorajide kullanılır. Tohumları uyarıcı ve idrar söktürücüdür. Lapası; ülser, şişkinlik, romatizma, kanser, tümör ve siğil tedavisinde etkilidir. Safra söktürücü, yatıştırıcı, idrar söktürücü, hipoglisemik, hipotansiyon, taş dağıtıcı, uyarıcı ve kan damarları genişleticidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Zea mays (Mısır) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/zea-mays/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın