Zannichellia palustris (Sukılı)

Tanımı

1 metre büyüyebilir. Gövde dallı ve yapraksıdır. Yapraklar 5 cm uzunluğunda ve 0,2 ila 1,2 mm genişliğindedir. İplikçik 5 ila 12 mm uzunluğunda, başçık 1,2 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Çiçek sapı meyve zamanı 12 mm uzunluğundadır. Kapçık 1,5 ila 3,4 mm uzunluğunda ve 0,6 ila 1,4 mm genişliğinde, hafifçe kıvrıktır. Bu teşhisten emin değilim, çiçek ya da meyve gözlemleyemedim. Stuckenia pectinata türü de olabilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Göl ve derelerde görülür. Sadece İzmit ilçesi sınırları içindeki Kumla deresinde küçük bir alanda gözlemlenmiştir. Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins Nisan 1661 – 11 Şubat 1729 yılları arasında yaşamış İtalyan farmakolog Gian Girolamo Zannichelli’ye adanmıştır. Tür adı Latince sulak alan anlamına gelir. Tür daima su kaynaklarında görülür.

Türkçe adları

Dilimizde su kılı adı ile bilinmektedir.

Bilgi

Zehirli bir bitki olduğu ancak hayvanlarda üreme isteğini arttırmak için kullanıldığı, ayrıca bağırsak kurtlarına karşı kullanıldığı rapor edilmektedir. Sulak alanların kenarlarındaki çamurlu bölgeleri stabilize etmek için kullanılır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın