İçeriğe geç

Yucca gloriosa (Avize çiçeği)

Avize çiçeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Süs bitkisi, Temizlik, Asgari endişe (LC), Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Kuşkonmazgiller › Avizeağacı › Avize çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir. Süs bitkisi olarak ülkemizde ve dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

5 metre kadar büyüyebilir. Tabandan çıkan birkaç gövde görülür. Uzun yaprakları düz ve serttir, 30 ila 50 cm uzunluğunda ve 2 ila 3,5 cm genişliğinde olurlar. Yapraklar koyu yeşil, düz kenarlı, pürüzsüz ve tepede sipsivridir. Çiçek kurulu bileşik salkım halindedir ve 2,5 metreye kadar uzayabilir. Beyaz çiçekler çan biçimlidir ve bazen mor ya da kırmızı renkler görülür. Meyveleri 8 cm kadar büyüyebilir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir. Yaz koşullarına bağlı olarak her yıl çiçek açmayabilir. Çiçeklerinin kokusu geceleri daha belirgindir. Tohumlar ekilmeden önce yirmi dört saat ılık suda bekletilmelidir. 20 derecede 1 ila 12 ay arasında çimlenirler. Yaprakları diktir. Temmuz, ağustos ve eylül aylarında çiçek açar.

Gözlem

Bahçe ve parklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Avize çiçeği.

Çiçek zamanı

Ağustos-Kasım ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adının aslında Karib dilinde Manihot esculenta (manyok) için kullanılmaktadır. Bununla birlikte cins isimlendirilirken manyok ile karıştırıldığı için bu adı almıştır. Tür adı Latince “şanlı, ihtişamlı” anlamına gelir. Özgün tanımda epitet tercihi ile ilgili bir açıklama yoktur ancak bitkinin genel görünümünün görkemli olmasına ya da dik ve kılıç biçiminde olan yaprakların, zafer kazandıktan sonra kılıçlarını havaya kaldıran askerleri simgelediği çıkarımı yapılabilir.

Mutfak

Meyvesi ve çiçekleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kökü kurutlup öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Kökleri saponin içerir. Meyvesi müshil etkilidir. Kökü temizleyicidir.

Biliyor musunuz?

Kökü sabun ikamesi olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 319. 1753. L.

Bir Yorum Yazın