Yucca gloriosa var. tristis (Avize ağacı)

Tanımı

5 metre kadar büyüyebilir. Tabandan çıkan birkaç gövde görülür. Uzun yaprakları düz ve serttir, 30 ila 50 cm uzunluğunda ve 2 ila 3,5 cm genişliğinde olurlar. Yapraklar koyu yeşil, düz kenarlı, pürüzsüz ve tepede sipsivridir. Çiçek kurulu bileşik salkım halindedir ve 2,5 metreye kadar uzayabilir. Beyaz çiçekler çan biçimlidir ve bazen mor ya da kırmızı renkler görülür. Meyveleri 8 cm kadar büyüyebilir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir. Yaz koşullarına bağlı olarak her yıl çiçek açmayabilir. Çiçeklerinin kokusu geceleri daha belirgindir. Tohumlar ekilmeden önce yirmi dört saat ılık suda bekletilmelidir. 20 derecede 1 ila 12 ay arasında çimlenirler. Yaprakları kıvrıktır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir. Süs bitkisi olarak ülkemizde ve dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Bahçe ve parklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Ağustos ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde avize ağacı adı ile bilinmektedir.

Pratik

Kökü sabun ikamesi olarak kullanılır.

Etimoloji

Cins adının aslında Karib dilinde Manihot esculenta (manyok) için kullanılmaktadır. Bununla birlikte cins isimlendirilirken manyok ile karıştırıldığı için bu adı almıştır. Tür adı Latince şanlı, ihtişamlı anlamına gelir. Özgün tanımda epitet tercihi ile ilgili bir açıklama yoktur ancak bitkinin genel görünümünün görkemli olmasına ya da dik ve kılıç biçiminde olan yaprakların, zafer kazandıktan sonra kılıçlarını havaya kaldıran askerleri simgelediği çıkarımı yapılabilir. Alttür adı ise Latince sert anlamına gelir ve yaprak yapısına işaret eder.

Gıda

Meyvesi ve çiçekleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kökü kurutlup öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Tıp

Kökleri saponin içerir. Meyvesi müshil etkilidir. Kökü temizleyicidir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın