Xerochrysum bracteatum (Kâğıt çiçeği)

Tanımı

Tek ya da çok yıllık, 20 ila 90 cm boylanabilen ve kazık köklü bir bitkidir. Gövde pürüzlü ve minik salgılı ya da zaman zaman ağsı tüylüdür. Yaprak ayası darca eliptik ya da dikdörtgensi ya da dikdörtgensi mızraksı, 2 ila 5 cm uzunluğunda, zaman zaman hafifçe etlidir. Çiçek başları 3 ila 5 cm çapında ve tektir. Filariler (doğal örneklerinde) sarı ya da (kültür örneklerinde) beyaz ila pembe, kırmızı ya da mor renkli ve 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Çiçekçik çok sayıda ve sarı renklidir. Kapçık çıplaktır. Sorguç pürüzlü kılçıklıdır. Bırakteler taçyapraklara benzer ve kağıtsıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avustralya’da yayılış gösterir ancak günümüzde ülkemizin de içinde bulunduğu çok sayıda ülkede yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe ve mezarlıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.
Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuru altın anlamına gelir. Terkip hem cinsin bıraktelerine hem de Xeranthemum ve Helichrysum cinsleri ile benzerliğine işaret eder. Tür adı Latince bırakteli anlamına gelir. Türün çanak yapısına işaret eder. Türün göze çarpan bıraktelerine işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde kâğıt çiçeği adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları

“Xerochrysum bracteatum (Kâğıt çiçeği)” için 4 cevap

 1. Muzo avatarı

  Ne guzelmis.Helychrisium la benzerligi icerik olarak da var midir? Malum digerinin yagi kozmetik ve parfumeride cok kullaniliyor.Brakte nin tac yapragindan farki nedir?

  1. Hüseyin Doğan avatarı

   Helichrysum ile tıbbi benzerliğine dair bir rapora rastlamadım ancak detaylı araştırmadığımı ifade etmeliyim.
   Bırakte, çiçek sapının dibinde, çiçek sapı ile gövdenin birleştiği yerde olur. Taç yaprak ise çiçek örtüsünün bir parçasıdır, bunlar birleşerek çiçek tacını oluşturur.

 2. beyhan avatarı
  beyhan

  Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kâğıtçiçeği Ana sayfada yani Papatyagiller fotolarının olduğu sayfada Dahlia resmi kullanılmış.

  1. Hüseyin Doğan avatarı

   Doğru, fırsat buldukça siteyi yeniliyorum, son eklenenlerde bazı hatalar var.

Görüşünüzü Yazın