İçeriğe geç

Xanthium strumarium (Pıtrak)

Pıtrak


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Pıtrak › Pıtrak

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika orijinli olduğu düşünülmektedir, ancak günümüzde dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

15 ila 80 büyüyebilir. Gövde dikensizdir. Yapraklar uzun saplı, 4 ila 12 cm uzunluğunda, kamamsı yumurtamsı, 3 ila 5 arası loblu ve düzensiz dişlidir. Tohumlar ağustos ve ekim arası olgunlaşır. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar bahar ya da güz aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Bu tohumların çimlenebilmesi için nemli tutulmaları gerekir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, sulak alanlar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Pıtrak, Büyük pıtrak, Domuz pıtrağı, Kıstik.

Çiçek zamanı

Haziran-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “sarı” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı bitkilerin sarı boya yapımında kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “şişme yastık” anlamına gelir. Türün olgun tohum kabuklarına işaret eder.

Mutfak

Tohumları öğütülerek hamur işi yapımında kullanılır. Yaprak ve genç bitkileri pişirilerek tüketilir.

Geleneksel tıp

Yaprak ve kökler; romatizma tedavi edici, idrar söktürücü, terletici, yatıştırıcı, müshil, yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkilidir. Sıtma tedavisinde yararlı olduğu düşünülmektedir. Demlenerek romatizma, böbrek hastalıkları ve tüberküloz tedavisinde kullanılır. Sakinleştirici, ağrı kesici, antibakteriyel, mantar engelleyici, spazm çözücü, öksürük giderici, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü, deriyi yumuşatıcı, ateş düşürücü, hipoglisemik, müshil ve sakinleştiricidir. Terlemeyi azaltmak için koltuk altı bölgelerinde kullanılır. Kaşıntılara karşı haricen kullanılır. Lapaları yaralar ile vücuda giren nesneleri çıkarmak için uygulanır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Yapraklarından sarı boya elde edilir. Bitki kurutularak zararlıları kovması için hububatların yanına konulur.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 987. 1753. L.

Bir Yorum Yazın