Site icon Kocaeli Bitkileri

Weigela florida (Gelintacı)

Weigela florida

Weigela florida; 29/10/2023; Bayındırlık; 108 m.; yol kenarı. © Hüseyin Doğan

Tanımı

1 ila 3 metre arası boylanabilen bir çalıdır. Genç dalların düğümler arasında minik tüyler vardır ve kabuk gri renklidir. Kış tomurcukları sivri, 3 ila 4 pullu ve sıklıkla pürüzsüzdür. Yapraklar sapsız ya da en çok 3 mm uzunluğunda saplıdır. Yaprak ayası dikdörtgensi ya da eliptik ila ters yumurtamsı-eliptik, 5 ila 10 cm uzunluğunda, abaksiyal olarak yoğun havlı ya da kaba tüylü, adaksiyal olarak seyrekçe havlı, taban genişçe kamamsı ila yuvarlak, kenarları testere dişli ve ucu sipsivridir. Çiçekler tek ya da küme halinde; çiçek durumu sapı ve çiçek sapı çıplak ila kıllıdır. Çanak 2 cm uzunluğunda, çanak tüpü darca silindirik ve 1 cm uzunluğunda ve seyrekçe havlıdır. Çanak lobları mızraksı, 1 cm uzunluğunda ancak uzunlukları farklıdır. Taç mor-kırmızı ya da gül renkli, 3 ila 4 cm uzunluğunda, 2 cm genişliğinde ve diş tarafı seyrekçe havlıdır. Taç lobları yayılıcı, düzensiz ve içleri kırmızımsıdır. İplikçikler taçtan daha kısadır. meyve 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda, kısa bir gaga ile taçlı ve seyrekçe havlıdır. Tohumlar kanatsızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülebilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçeler, peyzaj alanları ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Eylül ve ekim ayları arasında çiçek açar. 100 metreden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde gelin tacı ve vangelya adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, 24 Mayıs 1748 – 8 Ağustos 1831 yılları arasında yaşamış Almanyalı doğa bilimci Christian Ehrenfried Weigel’a adanmıştır. Tür adı ise Latince çiçekli anlamına gelir. Türün bolca çiçek açmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version