Viscum album subsp. abietis (Göknar güveliği)

derleyen:

Tanımı

Gövde dallı olup 80 cm uzayabilir. Yapraklar 2,5 ila 7 cm uzunluğunda, ters yumurtamsı dikdörtgensi, tepede küt ve 3 ila 5 damarlıdır. Çiçekler saplı ve 3 ila 5 arası demetler halindedir. Çiçek örtüsü dört parçalı, erkek tepaller 4 ila 5 mm uzunluğunda, yumurtamsı, sivri, dişi tepaller 0,5 ila 0,75 mm uzunluğunda, üçgensi sivridir. Meyve 1 cm uzunluğunda, beyaz ya da sarı renkli, küresel ya da armut biçimlidir. Tohum dikdörtgensi ve neredeyse dışbükey taraflı; meyve genellikle armutsudur. Meyve beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Abies üzerinde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. 1400 ila 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde göknar güveliği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince ökse anlamına gelir. Kelimenin “yapışkan” kelimesi ile bağıntısı vardır ve altta açıklanacağı üzere kuş yakalamak için kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince beyaz anlamına gelir. Türün meyve rengine işaret eder. İkili adlandırmadan önceki adı “Viscum baccis albis”tir. Alttür adı ise Latince göknar anlamına gelir ve bitkinin göknar üzerinde yarı parazit yaşamasına işaret eder.

Fotoğrafları