İçeriğe geç

Viola tricolor (Hercai menekşe)

Hercai menekşe


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Boya bitkisi, Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Menekşegiller › Menekşe › Hercai menekşe

Dağılımı

Doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 cm büyüyebilir. Çiçekler 1,5 cm çapındadır. Çiçekler erseliktir. Gövde genellikle dallı ve tüysüzdür. Yapraklar kısa saplı ve kulakçıklıdır. Rozet görülmez. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Orman sınırı, yamaçlar ve dere kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Hercai menekşe.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Atlas’ın kızı Ia’dan almıştır. Bitkinin adı Yunanca’dan (ιον) Latince’ya geçmiş ve viola halini almıştır. Ia utangaç bir orman perisidir. Apollon’dan kaçarken, tanrıça Diana’nın yardımıyla menekşe çiçeğine dönüşmüştür. Menekşelerin, ormanlık alanların altında ve gölgeli yerlerde bulunması, Ia’nın utangaçlığı ve Apollon’dan saklanıyor olması ile bağdaştırılmaktadır. Benzer bir rivayet gizem tanrıçası Proserpine hakkında da anlatılmaktadır. Menekşe toplamakta olan Proserpine, yeraltı tanrısı Pluto’nun saldırısına uğramış ancak Ia’dan farklı olarak Proserpine kurtulamamıştır. Bitkinin adı ile ilgili diğer referans ise, nehir tanrısı İnakhos’un kızı İo’dan (Ἰώ) geldiği yönündedir. Menekşe ile beslenen Io, menekşe çiçeklerini Jüpiter’e ilk sunan kişidir. Tür adı Latince “üç renkli” anlamına gelir. Türün çiçek renginin alacalı olmasına işaret eder.

Mutfak

Genç yapraklar ve tomurcuklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Epilepsi, astım, cilt hastalıkları ve egzama için başvurulur. Bronşit, astım ve soğuk algınlığı vakalarında kullanılır. Balgam ve idrar söktürücüdür. Yatıştırıcı, astım tedavi edici, iltihap giderici, yumuşatıcı, temizleyici, terletici, müshil ve yara iyileştiricidir.

Biliyor musunuz?

Çiçeklerinden sarı, yeşil ve mavi boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 935–936. 1753. L.

Bir Yorum Yazın