İçeriğe geç

Viola reichenbachiana (Kayın menekşesi)

Bitkiler › Söğüt takımı › Menekşegiller › Menekşe › Kayın menekşesi

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Gövdeli bir menekşe türüdür. 25 cm büyüyebilir ve genellikle odunsu bir anakökü vardır. Ana eksen bir rozette son bulur. Kulakçık darca mızraksı ve saçaklıdır. Yapraklar yumurtamsı yüreksi ve kütdişlidir. Çiçek sapı çıplaktır. Çanak yapraklar mızraksı, sivri uçlu ve tırnağı çok kısadır. Taç leylak renklidir. Mahmuz koyu mor renklidir. Taç yapraklar dardır ve üst üste binici değildir. Boyuncuğun başı tüylüdür.

Doğal olarak kuzey Afrika, batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık ve özellikle Fagus (kayın) ormanlarında görülür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kayın menekşesi ve Orman menekşesi adları ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

100 ila 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yapraklar ve çiçek tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çorbalara koyulaştırıcı olarak eklenir. Yapraklarından çay elde edilir.

Çeşitli göğüs sorunlarının tedavisinde kullanılır. Gövde, yaprak ve çiçekler lapa halinde yaralara ve haşerat sokmalarına karşı uygulanır.

Aşırı tüketimi ishale neden olabilir.

Tohumları etli bir yapı (elaiosome) barındırır, bu yapı tohumların karıncalara tarafından taşınmasını sağlar. En alttaki taç yaprak böceklerin konması için uygun bir biçimde durur (tıpkı helikopterler için pist gibi), ayrıca burada yine böceklere nektara ulaşmalarını sağlayacak ‘yol gösterici’ koyu çizgiler vardır ve en ortadaki çizgi daha uzundur.

Doğan, Hüseyin (2022). Viola reichenbachiana (Kayın menekşesi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/viola-reichenbachiana/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın