Buradasınız: Ana sayfa » Viola kitaibeliana

Viola kitaibeliana

Bodur menekşe

Bakımı

Viola kitaibeliana tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Viola kitaibeliana yamaççalılık ve açık ormanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Dwarf pansy; Yabani menekşe, Küçük menekşe, Bodur menekşe.

Etimoloji

Cins adı Latince menekşe; tür adı ise Latince Pal Kitaibel’e (3 Şubat 1757– 13 Aralık 1817), Macar botanikçi) anlamına gelir.

Bitki tarihi

Adını Atlas’ın kızı Ia’dan almıştır. Bitkinin adı Yunanca’dan (ιον) Latince’ye geçmiş ve viola halini almıştır. Ia utangaç bir orman perisidir. Apollo’dan kaçarken, tanrıça Diana’nın yardımıyla menekşe çiçeğine dönüşmüştür. Menekşelerin, ormanlık alanların altında ve gölgeli yerlerde bulunması, Ia’nın utangaçlığı ve Apollo’dan saklanıyor olması ile bağdaştırılmaktadır.
Bitkinin adı ile ilgili diğer referans ise, nehir tanrısı İnakhos’un kızı İo’dan (Ἰώ) geldiği yönündedir. Menekşe ile beslenen Io, menekşe çiçeklerini Jüpiter’e ilk sunan kişidir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Malpighiales
Familia: Violaceae
Genus: Viola
Raunkiaer: Therophyte

Literatür

Systema Vegetabilium 5: 383. 1819. Roem. & Schult.

Fotoğrafları

Yapısı

Viola kitaibeliana 12 cm. büyüyebilir. Alt yapraklar orbikular, geri kalanları ise oblong spatulat’tır. Yaprak kenarları krenat lobludur. Sepal’ler lanseolat’tır. Korolla kremsi beyaz ila sarı renkli merkezi sarı renkli ve alt petal 5 ila 8 mm. uzunluğundadır. MartNisanMayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Annual herb, stems 3-12 cm, the whole plant with a dense indumentum of short crisped hairs. Lowermost leaves orbicular, the rest oblong-spathulate, all crenately lobed. Stipules pinnatipartite, with an oblong-spathulate, crenately lobed, petiolate terminal segment, and smaller lateral segments. Peduncle bibracteolate just below the flowers. Sepals lanceolate. Corolla creamy-white to yellow, with a yellow center, the lowermost petal 5-8 mm. Fl. 3-6. Stony slopes, screes, macchie, banks, etc., s.l.-1800 m. I:531.

Yorum yazın