Vincetoxicum scandens (Mor gavurbiberi)

derleyen:

Tanımı

Gövde sarılıcı olup 2 metreye kadar boylanabilir, alt bölümde çıplak ve üst bölümde kısa havlıdır. Terminal düğümlerarası uzatılmıştır. Yapraklar 12 cm uzunluğunda ve 7 cm genişliğinde, ucu sivri ila özellikle gövdenin üst bölümündekilerde uzunca sipsivri, tabanı yuvarlak ila neredeyse yüreksi, çıplak ya da damarlar ile kenarlarında minikçe kısa havlı, görece ince, üst yüzeyi alt yüzeye göre belirgin biçimde koyu renklidir. Yaprak sapı en çok 15 mm uzunluğundadır. Çiçek talkımları 6 ila 10 adet çiçekli ve görece gevşek dizilişlidir. Çiçek durumu sapı en çok 5 cm uzunluğundadır. Çiçek sapı ince ve çiçeklerin 2 ila 3 katı uzunluktadır. Çanak lobları yumurtamsı mızraksı ve kısa havlıdır. Taç siyahımsı mor renkli ve 4 ila 8 mm çapındadır. Taç lobları dikdörtgensi ve üst yüzeyi belirgin biçimde beyaz cılız tüylüdür. Meyve 8 cm uzunluğunda ve 8 mm genişliğinde, uzun sipsivri uçlu ve çıplaktır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrupa ile İran arasındaki bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Dağ ormanları ve çalılıklarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 50 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde mor gavurbiberi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince zehre galip gelen anlamına gelir. Bitkilerin zehirlenme vakalarında kullanılmasına işaret eder. Diğer çıkarıma göre zehirli urgan anlamına gelir. Tür adı Latince sarmaşık anlamına gelir. Türün sarılıcı yapısına işaret eder.

Fotoğrafları