Vincetoxicum canescens (Zilasur)

derleyen:

Tanımı

15 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde yatık ya da dik ve gri tüylüdür. Yapraklar 6 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğinde, sapsız ya da belirsiz biçimde saplı, her iki yüzünde de kaba gri tüylü, oval ve uçları sivridir. Çiçek kurulu 5 ila 12 arası çiçek bulundurur. Çiçekler 8 mm çapında, sapsız ya da saplı ve sarı renklidir. Çanak lobları yumurtamsı mızraksı ve dışında tüylüdür. Taç lobları sarı, üçgensi dikdörtgensi ve içinde beyaz kıllıdır. Meyve oval, 7 cm uzunluğunda ve 1,5 cm genişliğinde, tepede sivri ve gri kısa havlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ile orta Asya arasındaki bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kireçtaşı yamaçlarında görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde zilasur adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince zehre galip gelen anlamına gelir. Bitkilerin zehirlenme vakalarında kullanılmasına işaret eder. Diğer çıkarıma göre zehirli urgan anlamına gelir. Tür adı Latince ağarmış anlamına gelir. Türün gövde ve yapraklarında görülen gri tüylere işaret eder.

Tıp

Ezilerek uyuz ve mantar iltihaplarının tedavisinde haricen kullanılır.

Fotoğrafları