Buradasınız: Ana sayfa » Vincetoxicum canescens

Vincetoxicum canescens

Zilasur

Bakımı

Vincetoxicum canescens çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Vincetoxicum canescens yamaçtaşlık bölge ve kayalıklarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Hoary swallowwort; Zilasur.

Etimoloji

Cins adı Latince zehrin üstesinden gelen; tür adı ise Latince ağarmış anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Gentianales
Familia: Apocynaceae
Subfamilia: Asclepiadoideae
Tribus: Asclepiadeae
Subtribus: Tylophorinae
Genus: Vincetoxicum
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis 8: 523. 1844. (Willd.Decne.

Yapısı

Vincetoxicum canescens Stem eğik ya da dik, gri tomentos’tur ve 70 cm. uzayabilir. Yapraklar 6 cm. uzunluğunda ve 4 cm. genişliğinde, sapsız ya da göze çarpmayan biçimde petiolat, özellikle stemin üst bölümünde olmak üzere yaprakların her iki yüzeyi de gri tomentostur. Salkım 5 ila 12 arası çiçek taşır ve bunlar kompakttır. Çiçekler yaklaşık 8 mm. çapında, sapsız ya da 5 mm. uzunluğunda pedisellat’tır. Kaliks lobları ovat lanseolat ve dış yüzeyi tüylüdür. Korolla lobları sarı renkli, triangular oblong, iç bölümde beyaz kıllıdır. MayısHaziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Ezilerek uyuz ve mantar iltihaplarının tedavisinde haricen kullanılır.

Flora of Turkey

Stems to 70 cm, ± decumbent or erect, grey-tomentose. Leaves to 6(-8) x 4(-6) cm, ovate, acute, sessile or indistinctly petiolate, grey-tomentose on both sides, especially in upper part of stem. Cymes 5-12-flowered, compact. Flowers c. 8 mm diam., subsessile or pedicellate to 5 mm. Calyx lobes ovate-lanceolate, ± hairy outside. Corolla lobes yellow, triangular-oblong, white-hirsute inside. Follicles ovoid, to 7 x 1,5(-2) cm, narrowing to acute apex, grey-puberulent. Fl. 5-7. Limestone slopes, 300-1900 m.
1. Inflorescences sessile subsp. canescens
1. Inflorescences ± pedunculate subsp. pedunculata Endemic. E. Medit. element. VI:168.

Yorum yazın