İçeriğe geç

Vicia sativa (Fiğ)

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Fiğ › Fiğ

Yenilebilir bitki.

2 metre büyüyebilir. Kökü zayıftır ve fazla derine inmez. Yapraklar 4 ila 6 çift yaprakçıktan meydana gelmiş olup, yaprakçık uçları sivridir. Meyvesi tipik bir bakladır; 6 ila 7 cm uzunluğunda olup, 4 ila 12 arası tohum bulunur. Meyve başlarda tüylü, sonrasında ise pürüzsüzdür. Olgunlaştığında kahverengi ya da siyah renkli olur. Gövde boş, dört köşeli, tüysüz ya da seyrek tüylüdür. Yapraklar kulakçıklı, almaşlı dizilişli, bileşik, 3 ila 8 arası şeritsi karşılıklı dizilişli, mızraksı, dikdörtgensi ya da kama biçimli, yaprakçıklar iğne uçlu ve 3,5 cm uzunluğundadır. Çiçekler yaprak koltukları üzerinde tek ya da çift olarak görülür. Taç 1 ila 3 cm uzunluğunda, parlak pembe mor, nadiren beyaz ya da sarı renklidir. Çanak beş lobludur. 10 adet ercik görülür. Karpel tektir. Çiçek kurulu sapsızdır. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekilmeden yirmi dört saat önce ılık suda bekletilmelidir. Yaz aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Ortadoğu’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarlalar, yamaçlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Fiğ adı ile bilinmektedir.

Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Hayvan yemi olarak üretilir. Tohumlar, yapraklar, meyveler ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Tohumları öğütülerek ekmek ve bisküvi yapımında kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Vicia sativa (Fiğ) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/vicia-sativa/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et