İçeriğe geç

Vicia sativa (Fiğ)

Fiğ


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Fiğ › Fiğ

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Ortadoğu’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

2 metre büyüyebilir. Kökü zayıftır ve fazla derine inmez. Yapraklar 4 ila 6 çift yaprakçıktan meydana gelmiş olup, yaprakçık uçları sivridir. Meyvesi tipik bir bakladır; 6 ila 7 cm uzunluğunda olup, 4 ila 12 arası tohum bulunur. Meyve başlarda tüylü, sonrasında ise pürüzsüzdür. Olgunlaştığında kahverengi ya da siyah renkli olur. Gövde boş, dört köşeli, tüysüz ya da seyrek tüylüdür. Yapraklar kulakçıklı, almaşlı dizilişli, bileşik, 3 ila 8 arası şeritsi karşılıklı dizilişli, mızraksı, dikdörtgensi ya da kama biçimli, yaprakçıklar iğne uçlu ve 3,5 cm uzunluğundadır. Çiçekler yaprak koltukları üzerinde tek ya da çift olarak görülür. Taç 1 ila 3 cm uzunluğunda, parlak pembe mor, nadiren beyaz ya da sarı renklidir. Çanak beş lobludur. 10 adet ercik görülür. Karpel tektir. Çiçek kurulu sapsızdır. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekilmeden yirmi dört saat önce ılık suda bekletilmelidir. Yaz aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem

Tarlalar, yamaçlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Fiğ.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “bağlayıcı” anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Latince “ekilen” anlamına gelir. Türün antikçağdan beridir insan eliyle yetiştirilmesine işaret eder.

Mutfak

Hayvan yemi olarak üretilir. Tohumlar, yapraklar, meyveler ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Tohumları öğütülerek ekmek ve bisküvi yapımında kullanılır.

Galen: Normalde inekler yer ancak insanlar da tatlandırarak tüketir. Ancak ben tüketilmesini önermiyorum. Hipokrat‘a göre de sadece kıtlık zamanında yenmelidir. Balla birlikte göğüs ve ciğerdeki rahatsızlıklar için kullanılır. Beyaz olanı, sarı ve krem renkli olandan daha az şifalıdır.

Plinius: Asmaların yanına ekilirse, üzümlerin suyunu çekerek onları cansız hale getirir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 736. 1753. L.

Bir Yorum Yazın