Vicia pannonica (Macar fiği)

derleyen:

Tanımı

20 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde tüylü ve yatık ila tırmanıcıdır. Yaprak uçlarında tırmanmayı destekleyen sülükler bulunur. Yapraklar 10 ila 20 arası, oval ya da dikdörtgensi yaprakçıktan oluşur. Yaprakçıklar 6 ila 25 mm uzunluğunda ve 2 ila 7 mm genişliğinde, şeritsi ya da şeritsi ters mızraksı ila dikdörtgensi ya da ters yumurtamsıdır. Kulakçık ok başlı, yumurtamsı ya da mızraksıdır. Sülük basit ya da dallıdır. Çiçek kurulu 2 ila 4 arası çiçek taşır. Çiçekler 2 cm uzunluğundadır. Taç sarı ya da mor renklidir. Meyve tüylü ve 2 ila 3 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, batı Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tarlalar, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde macar fiği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Latince Panunya anlamına gelir. Türün yayılış bölgesine işaret eden doğu Avrupa’nın bir bölümünü kapsayan Roma eyaletinin adıdır.

Fotoğrafları