Vicia lenticula (İnce mercimek)

derleyen:

cins:
Tanımı

Bazı kaynaklarda Lens ervoides adı ile geçmektedir. 10 ila 30 cm büyüyebilir. Bitki ince ve seyrek tüylüdür. Kulakçık tebersi ya da mızraksıdır. Diğer Lens türlerine göre yaprakları küçük, çanak dişleri farkı ve meyve ve tohumları ile ayırt edilir. Yapraklar mukronat; yaprakçıklar 2 ila 3 çift halinde, dikdörtgensi ila şeritsi, 5 ila 15 mm uzunluğunda ve 1 ila 2,5 mm genişliğindedir. Çiçek sapı 1 ila 2 arası çiçeklidir. Çanak 3 mm uzunluğunda, dişler tüpten çok daha uzundur. Taç lavanta renklidir. Meyve genişçe baklavamsı, 6 ila 7 mm uzunluğunda ve kısa havlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Kayalık alanlar, yol kenarı ve orman açıklıklarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Latince mercimek gibi anlamına gelir. Tür önceden Lens cinsine bağlı idi.

Türkçe adları

Dilimizde ince mercimek adı ile bilinmektedir.

Gıda

Tohumları tüketilebilir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.