Vicia lathyroides (Çamfiği)

derleyen:

cins:

Tanımı

8 ila 40 cm büyüyebilir. İnce, havlı, yatık ya da yükselici bir bitkidir. Yapraklar 2 ila 4 arası yaprakçık halindedir ve sülükle biterler. Alt yaprakçıklar kamamsı ters yumurtamsı, diğerleri ise şeritsi mızraksıdır. Kulakçıklar düz, ok başlıdır. Sülükler kısa ve basittir. Mavi ya da mor lekeli çiçekler genellikle tek, kısa saplı ve 1 cm genişliğindedir. Çanak 3 ila 5 mm uzunluğunda ve kıllıdır. Çanak dişleri mızraksı bizsidir. Meyve tüysüz ve 3 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve orman açıklıklarında görülür. İl genelinden yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çam fiği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Antik Yunanca Lathyrus gibi anlamına gelir. Türün Lathyrus (mürdümük) cinsi ile yüzeysel benzerliğine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Vicia montana minima, flosculo purpureo”dur. Çam fiği adı, muhtemelen bitkinin çam ormanlarının yakınlarında görülmesine işaret etmektedir.

Fotoğrafları